CategoriesGenel

Doğal Balın Özellikleri Ve Faydaları

Bitki örtüsü bakımından geniş bir yelpazeye sahip olan Türkiye bal üretiminde bu bitki örtüsünü en iyi şekilde kullanmaktadır. Gerek üretim noktası gerekse de fayda bakımından da kahvaltıların vazgeçilmez lezzetleri arasında bal yer almaktadır. Elbette bunun için doğal bal olmasına ayrıca dikkat edilmelidir. Arılar çeşitlik noktasında her çiçekten faydalanarak farklı lezzetleri bir araya getirebilmektedir. Her damağa özel bal üretebilme özelliğine sahip olmaları da oldukça dikkat çekicidir. Arılar dünyası her zaman ve her dönem gizemini korumuştur. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan balın elbette doğal olanını bulmak ve tüketmek gerekir. Bal sahtecilik konusunda diğer gıda ürünlerine göre daha kolay şekilde yapılabilmektedir. Bu yüzden de mutlaka doğal bal olup olmadığı hususuna dikkat edilmelidir.

Doğal Balın Özellikleri

Besin değeri ve insan sağlığına faydası açısından bakıldığı zaman balın doğal olması son derece önemlidir. Kaliteli bal hem sağlık yönü ile hem de insan sağlığına yararı yönü ile dikkat çekmektedir. Doğal yollarla üretilen ve katkısız şekilde üretimi gerçekleştirilen balın faydası çok daha fazladır. Doğal balın özellikleri arasında en dikkat çekeni boğazı hafiften yakan yönüdür. Ayrıca doğal balın belirli bir sıcaklığın altına düşmesi durumunda ise donma yapar. Balın donma yapmaması durumu içeriğinin doğal olmadığının göstergesidir. Nitekim balın içerik bakımından belirli soğukluğa göre krem kıvamına gelmesi söz konusudur. İşte bu tip ballar doğal ballardandır.

Doğal Balın Faydaları
-Kolesterol seviyesini düzenleme özelliğine sahip olan bal iyi kolesterol seviyelerini de artırma gibi faydaları vardır.
-Vücutta depolanan yağın sindirilmesi görevine sahiptir. Bunun için balı ılık su ile tüketmek yeterlidir.
-Kaliteli bal bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırmaktadır.
-Kişinin ishal olması gibi hallerde şiddeti azaltarak sürenin kısalmasını sağlar.
-Doğru üretim teknikleri ile tüketime hazır hale gelen doğal bal beyni güçlendirirken konsantrasyonu da artırmaktadır.
İçeriğinde yüksek karbonhidrat barındırmaktadır. Böyle bir özelliğe sahip olduğu için özellikle sporcuların hem performanslarını artırmakta hem de dayanıklılığı yükseltmektedir. Son derece enerjik olması ve güçlü kalmayı sağlar. Yüzyıllardır doğal ilaç olarak tüketilme özelliğini günümüzde de sürdürmektedir. İltihap önleme özelliğine sahip olan bal ayrıca bakterileri de temizlemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + seven =