CategoriesGenel

Sağlığınız İçin Gemlik Zeytini

Besin değeri oldukça zengin olan zeytin lezzetli aroması ile de mutfakların vazgeçilmez gıdalarındandır. Hem iklimsel olarak hem de coğrafi özellikler bakımında dünyada en yüksek üretime sahip ülkelerden bir tanesi Türkiye’dir. Farklı özelliklere ve farklı bölge iklimlerine göre çeşitlilik gösteren zeytin tat bakımından da elbette farklılıklar içermektedir. Her bölgenin kendine özgü lezzetini barındıran zeytin çeşitlilik noktasında da kendini gösteriyor. Aroması ve kendine has tarzı ile ön plana çıkan Gemlik zeytini en fazla tercih edilen zeytin çeşitlerindendir. Özellik ve lezzet bakımından son derece kaliteli olan zeytinin ayrıca sağlık yönü ile de ön plana çıktığını söylemek mümkün.

Kaliteli Zeytin Yağı İçin Gemlik Zeytini

Zeytinyağının içerik bakımından insan sağlığına oldukça faydası bulunmaktadır. Zeytinyağı kaliteli içeriğe sahip olabilmesi için kullanılan zeytinin de çok iyi olması gerekir. Gemlik’te yetişen birinci sınıf zeytinler yağı üretimi hususunda en iyiyi sunmaktadır. Hem normal zeytin olarak hem de yağlık olarak dikkat çeken yapısı da ön plana çıkmasını açıkça ortaya koyuyor.

Gemlik Zeytininin Tercih Edilme Sebebi

Bursa’ya bağlı Gemlik ilçesinde yetişen ve ismini de ilçeden alan Gemlik zeytini her yönlü kaliteyi içerisinde barındırmaktadır. Önemli ticaret ürünlerinden bir tanesi olmasında kaliteyi barındırması ve sağlık yönünden de faydasının olması ön planda olması açısından yeterlidir. Küçük çekirdekli, ilce kabuklu, bol etli ve dolma zeytin özelliği ile de yüksek beğeni topluyor. Aroması ile insanın her açıdan keyif alacağı bir yapıda olması da taleplerin fazla olmasını doğrudan etkilemektedir. Zeytinyağı üretiminde de yüksek verimliliğe sahip olduğu için sağlıklı ve besleyici özelliğine sahiptir. Sofraların lezzetli hale gelmesinde zeytinyağının etkisini de yine Gemlik zeytininin etkisi ile elde etmek mümkündür.

Gemlik Zeytininin Özellikleri
-Farklı lezzete ve aromaya sahip olduğu için en fazla tercih edilen zeytin çeşitlerindendir.
-Dalında olgunlaşan Gemlik zeytini siyah renge bürünerek toplanmaktadır.
-Raf ömrü uzun olup, sağlıklı gıdalar arasındadır.
-Herhangi bir şekilde kimyasal madde içermediği için tarladan sofraya organik şekilde ulaşmaktadır.
-İnce kabuklu görünüme sahip olup, bol etli zeytin çeşididir.
-Dalında kararmadan zeytin toplanmamaktadır.
-Dünyada en kaliteli zeytin olarak kabul edilmiş olma özelliğine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =